Results 2010

Results 2009

Results 2008

Results 2007

Results 2006

Results 2005

Results 2004

Results 2003

Results 2002

7th International Underwater Film Festival - Belgrade

 

Here are the results from 7th International Underwater Film Festival in Belgrade contests:

UNDERWATER FILM

Jury: Mr. Pavol Svitanek (Slovakia ), Mr. Nikola Petrovic (YU), Mr. Miljan Vuksanovic (YU). All three members of the jury are known underwater film authors, producers and directors, each of them with experience of more than 20 years.

Grand Prix

James CAMERON USA
Discovery Channel
JAMES CAMERON'S EXPEDITION BISMARCK

Grand Prix Patron - SMY ONDINA Dive Indonesia - Cruise 2004


BEST PRODUCTION AWARD

Discovery Channel


“A GROUP" film (professional productions, broadcast quality, TV)

1st Place

Gisela KAUFMANN, GERMANY
WDR
SEA OF SNAKES


2nd Place

Mike BHANA, NEW ZELAND
TUNA COWBOYS

3rd Place

Jean-Michel COUSTEAU, USA
OCEAN FUTURES SOCIETY production
SHARKS AT RISK

Special award

Nozomu IWASAKI, JAPAN
LIFE IN THE ABYSS

"B GROUP" film* (amateur film makers, independent producer)

1st Place

Bengiz OZDERELI, TURKEY
DENIZI PISIRDIK

2nd Place

Thierry DAMILANO, FRANCE
PLONGER DU BOUT DES DOIGTS


3rd Place

Igor MARKO, SLOVAK REPUBLIC
BARACUDA LAKE


Special awards:

Evgeni TOMASHOV,Anastasia BUDYKHO , RUSSIAN FEDERATION
SHADOWS

Leandro BLANCO , SPAIN
DALIRIUM

Christian REDINGER, AUSTRIA
PENYU PENYU
Die Schildkröten der Celebes See

Danny VAN BELLE, BELGIUM
THE MOST BEAUTIFUL CAMOUFLAGES

Gian MELCHIORI, ITALY
SPIEGAMI IL MARE

Jozef VALIK,SLOVAK REPUBLIC
MEMENTO

Best National Film

“UKLETI RUDNIK”, Aleksandar Ljustina, Triton Media, SCG

Award Patron: FKC Belgrade

Special awards:

Tanja Jovanovic, SCG
“Housereef Mediteranean”


Aleksandar Teodorovic, SCG
“Sudar divova”

UNDERWATER PHOTOGRAPHY:

Jury: Mr. Tomislav Peternek (SCG), Vojkan Kacuric (SCG), Zoran Rubinjoni (SCG) – all are famous professional underwater photographers, published in almost all SCG and many European newspapers and magazines.

Color photography

1st Place

2nd Place

“Seal ” - Werner Thiele, AUSTRIA

3rd Place

“Blizanci ” - Vladan Milisavljevic, SCG

Black & white

1st Place

“Manta ” - Werner Thiele, AUSTRIA

Best National Photography

"Meduza" - Goran Jancic

SVET RONJENJA - Special award

"Colleague" - Richard Jaronek- CZECH REPUBLIC


There were 73 films in the competition from 23 country.

Congratulations to the awarded authors and thanks to all who took part, from the bottom of our hearts. Of course, we are inviting you to take part at our next festival, in December 2004.

Many thanks,

International Underwater Film Festival, Belgrade

 


International Underwater Film Festival, Belgrade